Ubuntu Linux

از ویژگیهای بارز اوبونتو می توان به کاربرپسند بودن، سادگی، زیبایی، سرعت و عدم نیاز به سخت افزار پیچیده اشاره کرد.

این سیستم عامل یکی از کاربرپسند ترین توزیع هایLinux است و در مدت نسبتا کوتاه عمر خود توانسته رشد خیره کننده ای در جذب کاربران معمولی را داشته باشد. در ایران نیز این سیستم عامل کاربران بسیار زیادی را جذب کرده و جامعه مجازی نسبتا خوبی در کنار آن شکل گرفته است. اوبونتو دارای پشتیبانی نسبتا خوبی از تمام زبانهای زنده دنیا از جمله زبان فارسی است.

اوبونتو هر شش ماه یک بار نسخهٔ جدیدی را به بازار عرضه می‌کند. علاوه بر این برای هر نسخه از اوبونتو، تا ۱۸ ماه پس از انتشار آن نسخه، پشتیبانی ارائه می‌شود. برای نسخهٔ LTS مثل 8.04 (Hardy)، به جای پشتیبانی ۱۸ماهه، سه سال پشتیبانی برای نسخهٔ ویژهٔ رایانه‌های شخصی و پنج سال پشتیبانی برای نسخه‌های سرور ارائه می‌شود.

آخرین نسخه اوبونتو، نسخه 9.10 و با نام Karmic Koala می‌باشد که بر اساس اعلام قبلی در تاریخ 29 اکتبر منتشر شد.

تاسیس اوبونتو

در هشتم ژوییه سال ۲۰۰۵،  مارک شاتل ورث و Canocial Ltd خبر تأسیس اوبونتو را با سرمایهٔ اولیهٔ ۱۰ میلیون دلار منتشر کردند. هدف از این تأسیس، تضمین کردن پشتیبانی و توسعهٔ تمام نسخه‌های بعدی اوبونتو، که بعد از نسخهٔ ۵٫۱۰ به بازار آمده‌اند، گفته شده‌است.

ویژگیهای برجسته

یکی از نکات مورد توجه در پروژه اوبونتو، تأکید بر دسترسی و جهانی‌سازی است. به همین منظور این نرم‌افزار برای تمام ملیت‌ها موجود است. کار کردن با آن بسیار راحت است و حتی کاربران نا آشنا با آن هم به راحتی به محیط آن عادت می‌کنند.

همهٔ نسخه‌های اوبونتو تا ابد رایگان هستند. دیسک‌های فشردهٔ اوبونتو به رایگان برای کسانی که آن را از طریق پست الکترونیکی درخواست کرده‌اند، فرستاده می‌شود. همچنین پروژهای با نام     Edubuntu  وجود دارد که اینسیستم عاملهمانطور که از نامش هم مشخص است، برای استفاده در کلاس‌های درس و محیط‌های آموزشی بسیار مناسب است. پروژهٔ دیگری نیز از این سیستم عامل با نام Kubuntu  طراحی شده‌است که از KDE Desktop استفاده می‌نماید.خانواده اوبونتو شامل

ubuntu Desktop

Ubuntu Server Edition

Kubuntu

Edubuntu

Gobuntu

Ubuntu MID Edition

Xubuntu

می شود.

بنیاد  Wikimedia، موسسه پشتیبانی کننده پروژه ویکی پدیا اعلام کرد که در حال مهاجرت دادن مجموعه سرورهای خود به توزیع اوبونتو است. این مهاجرت بخشی از تلاش این بنیاد برای نگهداری آسانتر ۴۰۰ سرور پروژه‌های مختلف این بنیاد است که پیش از این از نسخه‌های مختلف Redhat و Fedora استفاده می‌کرده‌اند.

 

منبع :ویکی‌پدیای انگلیسی

/ 0 نظر / 21 بازدید