از کیفیت ارتباط خود با اینترنت آگاه شوید

پینگ (Ping) چیست؟
معیاری ست تا از طریق آن متوجه شویم که چه مقدار زمان طول می کشد تا یک “بسته” از داده از سمت کامپیوتر شما به سمت سرور رفته و دوباره آن مسیر را برگردد. واضح است که هر چقدر این عدد کوچکتر باشد کیفیت خط ارتباطی بالاتر است. معمولا از هر ارتباط خوب عددی پایین تر از ۱۰۰ میلی ثانیه انتظار می رود.

اتلاف بسته (Packet Loss) چیست؟
همانطور که از نامش مشخص است، اتلاف بسته زمانی اتفاق می افتد که بسته یا بسته هایی از داده که قرار است از طریق خطوط ارتباطی به کامپیوتر مقصدشان برسند، نمی رسند. اتلاف بسته در انتقال فایل و کار با ایمیل فاکتور بسیار تعیین کننده ایی است.

جیتر (Jitter) چیست؟
اگر نخواهم سر در گمتان کنم، جیتر به صورت ساده میزان اختلاف در زمان رسیدن بسته ها به مقصد است. این را هم بدانید که کیفیت کار با صدا و تصویر به شدت به جیتر وابسته است.

آپلود و دانلود هم از نام های خیلی آشنا برای شما هستند که دیگر نیازی نیست زیر ذره بین بگذاریمشان! البته “تاخیر” هم فاکتور دیگری می تواند باشد که با آن کاری نداریم.

حالا می خواهیم ببینیم که اوضاع کیفیت خط ارتباطی شما با اینترنت در چه حالی است. به این سایت بروید. یکی از سرورهایی را که در نقشه می بینید برگزینید یا اینکه انتخاب آن را با زدن دکمه ی Begin Test خودکار کنید.
در ضمن ِ انجام تست می توانید بسته های ارسالی و دریافتی خودتان را ببینید. پس از لحظاتی، اعداد مربوط به اتلاف بسته، پینگ و جیتر به نمایش در خواهد آمد.
من تست را با ۳ سرور پیشنهادی انجام دادم. نتیجه را ببینید:

بهترین پینگ هیچ وقت از ۴۸۶ میلی ثانیه بهتر نشد! این تقریبا ۵ برابر بدتر از یک ارتباط خوب است. در بهترین حالت هم هیچ گاه کیفیت خط از نمره ی D بالاتر نرفت. میزان جیتر هم در بهترین حالت ۱۳ و در بدترین حالت ۲۳۲ میلی ثانیه بوده است که احتمالا این رقم می تواند به عنوان رکوردی در گینس ثبت شود! دقت کنید که در تست پیشنهاد شده ی دوم نیز ۱% اتلاف بسته داریم.
البته در یکی از تست ها ۵۲% اتلاف بسته داشتم! که آن را به دلیل اینکه احتمال می دهم برخی از خوانندگان از عارضه ی قلبی رنج می برند، اینجا قرار ندادم!
از اینجا هم می توانید سرعت دانلود و آپلود خود را ببینید.

نمونه ای دیگر :

/ 4 نظر / 43 بازدید
مهسا

[نیشخند] خوب بيد[قهقهه]!

sima irani

باسلام -هموطن شما هم مي توانيدبراي مشاهده فيلم هاي قيام به اكانت هاي زير در يوتيوپ مراجعه كنيد .شما هم صداي مقاومت و قيام ايران براي آزادي را اطلاع رساني كنيد .باتشكر http://www.youtube.com/sedayiranبرنامه هاي سيماي آزادي88 http://www.youtube.com/naslejavanپيام هاي آقاي مسعودرجوي88 http://www.youtube.com/taksetareh89 پيامهاي خانم مريم رجوي

فرشاد

سلام دوست عزيز وبلاگ خوبي داري اميدوارم كه هر روز بهتر بشه بد نيست يه سر به من هم بزني و مطلب آخر وبلاگمو بخوني حتما به دردت مي خوره. مي توني از وبلاگت بيشتر بهره برداري كني منتظرم فعلا

ف-ج

سللام: موفق باشی