موس رایانه 40 ساله شد

سال از زمان ساخت نخستین موس رایانه که با ظاهری عجیب دارای یک دگمه قرمز در بالا و و یک چرخ چرخنده بود گذشت و محققان برای کابلی که از پشت آن آویزان بود نام موس را برایش انتخاب کردند.
به گزارش بخش خبر شبکه فن‌آوری اطلاعات ایران، از سایت ایسنا، داگلاس اینگل برت در اوایل دهه 1960 هنگامی که در حال بررسی تعامل میان انسان و رایانه‌ها در موسسه تحقیقاتی استنفورد بود، ایده ایجاد روش ساده‌ای برای کنترل رایانه را مطرح کرد. پیش از ساخته شدن موس اپراتورهای رایانه از قلم سبکی برای مرور صفحه استفاده می‌کردند.
اینگل برت و گروهش در سال 1964 موفق شدند نمونه اولیه موس را بسازند اما چهار سال بعد بود که نمونه اولیه موس در کنفرانسی در سانفرانسیسکو در یک نمایش مولتی مدیای عمومی 90 دقیقه‌ای به جهان معرفی شد البته مدتی طول کشید تا باقی جهان نیز به این دستگاه کوچک دست یابند.
نخستین موس تجاری در سال 1981 با عرضه رایانه زیراکس استار ارایه شد اما تنها در سال 1984 و پس از این که اپل این فن‌آوری را به دست آورد با عرضه رایانه مکینتاش اپل استفاده از موس در میان کاربران رایانه متداول شد.
از آن زمان موس ورودی پیش فرض برای رایانه‌ها بوده اما اکنون با توسعه فن‌آوری‌های کنترل حسی و رابط‌های کاربری صفحه لمسی با خطر برچیده شدن روبه‌رو شده و حتی تحلیلگران مرگ آن را ظرف سه تا پنج سال آینده پیش‌بینی کرده‌اند.

/ 0 نظر / 4 بازدید