چقدر درمورد overclock میدانید؟ قسمت اول

مقدمه

خیلی از مردم ممکن است ندانند که اورکلاک دقیقا به چه مفهومیست. اما احتمالا در مورد آن شنیده اند. به زبان ساده، اورکلاک کردن به معنی این است که یکی از اجزای سازنده کامپیوتر، مانند پردازنده را با سرعتی بیش از سرعت معین شده توسط سازنده بکار بیندازید. هر جزئی که توسط یک کمپانی، مانند AMD و Intel، تولید شده، با سرعت های معینی مشخص شده است. کمانی ها پس از آزمایش مقدورات جزء، یک سرعت را برای آن تایید کرده اند. البته بیشتر اجزا را نمیتوان انتظار داشت که پرسرعت تر شوند. اورکلاک کردن یک قسمت فقط استفاده از پتانسیل باقیمانده ی یک کامپیوتر است که کمپانی مایل به استفاده از آن نبوده است، اما آن قسمت توانایی بیش از آن دارد.

چرا اورکلاک؟

اولین فایده این کار افزایش کارایی کامپیوتر بدون افزایش هزینه است. بشتر افرادی که سیستم خودشان را اورکلاک می کنند، یکی از این دو هدف را دارند : یا می خواهند سریعترین سیستم دسکتاپ را امتحان کنند یا می خواهند قدرت کامپیوتر خودشان را با داشتن بودجه ای اندک توسعه دهند. در بعضی موارد، افراد می توانند کارایی سیستمشان را تا 25% یاحتی بیشتر ارتقا دهند. برای مثال یک فرد ممکن است یک AMD 2500+ بخرد و با اورکلاکینگ محتاطانه، در آخر پردازنده ای داشته باشد که مانند یک AMD 3000+ عمل می کند...البته با یک قیمت بسیار پایین تر.

البته اورکلاک کردن زیانهایی را هم متحمل سیستم می کند. بزرگترین زیان، از دست دادن هرگونه گارانتی از طرف کمپانی سازنده است، چون آن قسمت دیگر با ویژگیهای مجاز کار نمی کند. اورکلاک کردن یک قسمت به حدود مجاز فشار وارد می کند و از آن تجاوز می کند. همچنین باعث کاهش طول عمر می شود و حتی بدتر، اگر به درستی اورکلاک انجام نشود، ممکن است آن جزء به طور کلی از کار بیفتد. به هین دلیل، تمام راهنماهای اورکلاکینگ که در اینترنت قابل دسترسی هستند، دارای هشدارهای سلب مسئولیتند.

 

 منبع  به زبان انگلیسی : http://compreviews.about.com/od/cpus/l/aaOverclock.htm

 

/ 1 نظر / 30 بازدید
امير دهنويژي

>< سلام. دوست عزيزم خوشحالم كه وبلاگي پربار داريد . از طرف سايت لينك نگار دات كام مزاحمتون ميشم. تو اين سايت سيستمي كاملا هوشمند طراحي كرديم كه با توجه به پارامترهاي كاملا عادلانه كه از گوگل دريافت مي كند تعداد بازديد شما را دريافت كرده و در گوگل و موتورهاي جستجوي ديگه مثل ياهو ثبت مي كنه. بنابراين هم مطالبتان در سايت ثبت مي شود و هم در گوگل ايندكس ميشود و هم اينكه تو كلي وبلاگ ديگه هم به نمايش در مياد حسن اين كارم اينه كه بازديدتون بيشتر مي شه و مي تونين سايت پربازدهي رو مديريت كنيد. شما مي تونيد به هنگام آپ ديت وبلاگ خود لينك مطلب جديد رو تو لينك باكس قرار بديد تا در مدت زمان كمتري مطلبتون بازديد مورد نظرشو بگيره. براي ورود به جمع ما كافيه ثبت نام كنيد و كد لينك باكس رو تو قالبتون قرار بدبد و بعدش لينكهاتون رو ثبت كنيد. يه خواهش ديگه داريم اونم اين كه براي ثبت نام از اينترنت اكسپلور استفاده نكنيد و از مرور گرهاي ديگه اي مثل فاير فاكس، نت اسكيپ و ... استفاده كنيد تا ثبت نام دقيق انجام بشه البته اين فقط يه پيشنهاده. قبل از ارسال لينك قوانين رو مطالعه بكنيد و توجه داشته باشيد كه در صورت استفاده از يك لي