چقدر درمورد overclock میدانید؟ قسمت دوم

در قسمت قبلی یک مقدمه و دلیل اورکلاکینگ را بررسی کردیم. اینک به بقیه جنبه های این کار می پردازیم:

سرعت Bus و ضریب بهم افزاینده

برای اینکه متوجه اورکلاک کردن پردازشگر یک کامپیوتر شویم، مهم است بدانیم که سرعت پردازشگر چگونه محاسبه می شود. همه ی پردازشگرها بر اساس 2عامل مشترک مشخص بنا شده اند : سرعت Bus و تقویت کننده ها.

سرعت Bus ،اندازه سیکل ساعت هسته است که پردازشگر با آیتم هایی مانند حافظه و چیپ ست مبادله می کند. این معمولا در مقیاس اندازه گیری مگاهرتز بیان می شود، بسته به تعداد سیکلها در ثانیه که در ان اجرا می شود. مشکل اینجاست که اصطلاح Bus خیلی وقتها برای جنبه های مختلف کامپیوتر بکار برده می شود و احتمالا از میزانی که کاربر انتظار دارد، کمتر است. برای مثال یک پردازشگر AMD XP 3200+ یک حافظه 400 MHz DDR استفاده می کند، ولی در واقع از یک فرانت باس 200MHz استفاده می کند که ساعتش دوبرابر شده تا از آن 400MHz DDR استفاده کند! به همین نحو، پردازشگر Pentium 4 C یک باس فرانت ساید 800MHz دارد. ولی آن دقیقا یک باس quad pumped 200 مگاهرتزی است.

ضریب بهم افزاینده،  مضربی است که پردازشگر در مقایسه با سرعت Bus کار خواهد کرد. این شماره واقعی سیکل های پردازش است که در آن کار خواهد کرد- البته در یک سیکل ساعت سرعت bus. درنتیجه، ی پردازشگر Pentium 4 2.4GHz "B" بر این اساس است:

133 MHz x 18 multiplier = 2394MHz or 2.4 GHz

هنگام اوکلاک کردن یک پردازشگر، این دو، عواملی هستند که برای تحت تاثیر قرار دادن کارایی استفاده می شوند. افزایش سرعت Bus بیشترین ضربه را خواهد زد، از آنجایی که عواملی چون سرعت حافظه (اگر به طور همزمان عمل کند) را همانند سرعت پردازشگر افزایش می دهد. ضریب بهم افزاینده، ضربه کمتری نسبت به سرعت Bus دارد، ولی میتواند تنظیم سخت تری داشته باشد.

بیایید نگاهی به مثال سه پردازشگر AMD بیندازیم:

CPU Model

Multiplier

Bus Speed

CPU Clock Speed

Athlon XP 2500+

11x

166 MHz

1.83 GHz

Athlon XP 2800+

12.5x

166 MHz

2.08 GHz

Athlon XP 3000+

13x

166 MHz

2.17 GHz

Athlon XP 3200+

11x

200 MHz

2.20 GHz

سپس بیایید نگاهی به دو مثال اورکلاکینگ XP2500+ بیندازیم تا ببینیم اندازه سرعت ساعت چه مقدار می تواند تفاوت پیدا کند؛با تغییر سرعت Bus یا ضریب بهم افزاینده:

CPU Model

Overclock Factor

Multiplier

Bus Speed

CPU Clock

Athlon XP 2500+

Bus Increase

11x

(166 + 34) MHz

2.20 GHz

Athlon XP 2500 +

Multiplier Increase

(11+2)x

166 MHz

2.17 GHz

در مثال بالا ، ما دو تغییر اعمال کرده ایم، نتیجه این بود که پردازشگر مذکور می تواند با سرعتی معادل یک 3200+ یا 3000+ کار کند. البته لزوما این سرعت ها روی هر Athlon XP 2500+ ممکن نیستند. بعلاوه، عوامل زیاد دیگری باید در نظر گرفته شوند  تا به این سرعت ها برسیم.
به دلیل اینکه اورکلاکینگ در حال تبدیل شدن به یک مشکل از سوی معامله گران بی مرامی که پردازشگرهای با سرعت مجاز پایینتر را اورکلاک می کردند و به قیمت بیشتری می فروختند میشد، سازنده ها شروع کردند به اعمال قفل های سخت افزاری تا اورکلاک کردن را سخت تر کنند. معمول ترین روش، قفل کردن ساعت است. سازنده ها ردپاهای روی چیپها را طوری اصلاح کردند که فقط در ضریب خاصی کار کند. این هنوز می تواند از طریق اصلاح و تغییر پردازشگر، مغلوب شود، البته به طور خیلی سخت تر.   

منتظر بقیه این مطلب نیز باشد! روز خوش! 

/ 2 نظر / 32 بازدید
smsdata

اطلاع رساني خود را به ما بسپاريد سامانه پيام کوتاه تحت وب www.smsdata.ir

فاطمه م

سلام پردیس جان یکی از دوستانم خبرهای خوبی از فعالیت شما و آرمیتا در بخش خبری شرکتی داد. امیدوارم موفق باشید. راستی اگر زحمتی برایت نیست در لینک های کنار صفحه ات آدرس مربوط به وب سایت های درسی مرا از http://www.freewebs.com/fatemehmaleki به این لینک تغییر بده http://maleki-classroom.clanteam.com/ شاد و پیروز باشی عزیزم