حافظه فلش جایگزین هارددیسک می شود

حافظه های فلش(تراشه های سیلیکونی که می توان بارها روی آن اطلاعات ذخیره کرد و بدون نیاز به هرگونه انرژی خارجی آنها را به کار برد) امروزه به یک سخت افزار موفق تبدیل شده اند که البته تا چهار سال پیش، هیچ کارخانه ای برای ساخت این محصول سرمایه گذاری نمی کرد اما چه عاملی باعث شد که این محصول طی این مدت کوتاه محبوبیت جهانی پیدا کند؟ باید اعتراف کرد، دستگاه قابل حملiPod Nano از جمله محصولاتی بود که باعث شد فروش حافظه های NAND در جهان افزایش یابد اما به هر حال یک محصول به خصوص نمی تواند عامل اصلی در افزایش فروش حافظه های فلش باشد.
این طور که بیشتر کارشناسان بازار احتمال می دهند، گام آتی در حافظه های فلش ساخت نوع جدید آنها برای کامپیوترهای قابل حمل است که Flashtops نام گرفته است و احتمال می رود از چند ماه دیگر در بازارهای آمریکایی فروخته شود.
«جی کرامر» یکی از متخصصان حافظه های فلش و سیستم های ذخیره سازی در شرکتNetwork Storage Advisors معتقد است، دستگاه های جدیدی که قرار است حافظه های فلش در آن مورد استفاده قرار گیرند با قیمت بالایی به دست مشتریان خواهد رسید و این امر ممکن است نارضایتی افراد را به دنبال داشته باشد اما به هر حال باید توجه داشت که این محصولات کارایی های مختلفی دارند و می توانند جایگزین ابزارهایی شوند که ما امروز آنها را به کار می بریم. نخستین محصولی که در آینده نزدیک از مزایای حافظه های فلش بهره مند خواهد شد لپ تاپ است. در آینده نزدیک حافظه های فلش به طور کامل جایگزین هارددیسک ها می شوند و به دنبال آن امکانات مختلفی در اختیار کاربران قرار می گیرد. این طور که پیش بینی شده، به کارگیری حافظه های فلش در کامپیوترهای قابل حمل می تواند قیمت این محصولات را تا اندازه زیادی بالا ببرد.
این مساله بسیار جالب است که امروزه مراکز تولیدکننده حافظه های فلش رابطه نزدیکی با تولیدکنندگان فناوری های مختلف برقرار کرده اند و می کوشند اهداف خود را با اهداف آنها تطبیق دهند. بسیاری از متخصصان بر این باورند که این روند می تواند رقابت در بازارهای دنیا را بیشتر کند زیرا هنوز هیچ کس به درستی نمی داند دستگاه بعدی که قرار است حافظه های فلش در آن مورد استفاده قرار گیرد، چیست.
این مساله بدیهی است که توسعه این قبیل حافظه ها می تواند معماری دنیای فناوری اطلاعات را تغییر دهد و شرکت های نرم افزاری را نیز وادار کند که محصولات خود را مطابق با این حافظه ها تولید کنند. محدودیت حافظه های فلش بیشتر مربوط به قیمت آنها می شود و هیچ گونه محدودیت فناوری برای آن وجود ندارد. سوالی که باید در این زمینه پرسیده شود این است که محدودیت اصلی هارددیسک ها چیست؟ و این سوالی است که کارشناسان با پاسخگویی به آن می کوشند قابلیت های حافظه فلش را افزایش دهند. محدودیت اصلی که برای هارددیسک ها وجود دارد حجم داخلی این محصولات است که کاربران نمی توانند به اندازه دلخواه اطلاعات را در آن ذخیره کنند. در برخی مواقع دیده می شود که افراد این مشکل را به حافظه های فلش هم نسبت می دهند اما باید گفت که هیچ گونه محدودیتی برای افزایش ظرفیت حافظه های فلش وجود ندارد. امروز بازار به سمتی پیش می رود که هارددیسک ها کم کم بی ارزش می شوند و حافظه های فلش جایگزین آن می شوند.
بر اساس آخرین پیش بینی های برخی کارشناسان، کاربران به حافظه فلش بالاتر از 48 گیگابایتی نیاز ندارند و این در حالی است که برخی دیگر از کارشناسان معتقدند نیاز کاربران به حافظه های فلش تمام نشدنی است و آنها هر روز می خواهند این محصولات را با حافظه های بیشتر و کارایی های بالاتر دریافت کنند. نتایج این بررسی ها و استفاده از نظرهای مصرف کنندگان در نقاط مختلف جهان می تواند گام موثری در توسعه این حافظه های ماندگار محسوب شود.
در دنیای فناوری، متخصصان فناوری همواره بر این باورند که یک محصول جدید می تواند به طور کامل جایگزین نمونه های پیشین شود و مشکلات کنونی را برطرف سازد. باید گفت مسیری که فناوری های امروزی دنبال می کنند باعث شده طو ل عمر محصولات نسبت به چند سال گذشته افزایش چشمگیری داشته باشد و در مقابل آن، میزان فروش این محصولات در بازار بیشتر شود. اگر نگاهی اجمالی به فناوری حافظه های فلش 4 X یا فناوری هارددیسک های ستونی داشته باشیم متوجه خواهیم شد که هر دو آنها پنج سال پیش برای اولین بار معرفی شدند و هم اکنون حافظه های فلش توانسته اند تا اندازه ای جای هارددیسک ها را بگیرند.
به هر حال این نکته را باید به خاطر سپرد که نوآوری در دنیای حافظه های فلش همچنان ادامه خواهد یافت و ما در دهه آینده شاهد محصولات جدیدی خواهیم بود که این حافظه ها در آن، مورد استفاده قرار گرفته است .اگر چه همه کارشناسان آینده درخشانی را برای حافظه های فلش پیش بینی می کنند و احتمال می دهند که در سال های آتی پیشرفت های فراوانی داشته باشد اما نباید آن را نوعی فناوری تلقی کنیم که می تواند به طور کامل جای مدل های پیشین خود را بگیرد.
از آنجایی که این روزها امنیت حرف اول را در دنیای فناوری ارتباطات و اطلاعات می زند، به لطف زحمات متخصصان و کارشناسان امروزه حافظه های فلش به سیستم هایی مجهز می شوند که امکان سرقت اطلاعات از آنها به حداقل می رسد. آنچه که همه افراد باید در مورد حافظه های فلش بدانند این است که با وجود سیستم های ایمن و توانمند، باز هم امکان سرقت اطلاعات از این حافظه ها وجود دارد و به همین خاطر افراد باید مراقب اطلاعات خود باشند. برخی شرکت های بزرگ تولیدکننده این حافظه ها امروز روش هایی را ابداع کرده اند که محصولات آنها می تواند در مقابل دمای بسیار سرد و گرم، ضربه های ناگهانی شدید،شوک،رطوبت و ... مقاومت کند. به هر حال، برای آنکه حافظه های فلش بتوانند در محیط های مختلف کارخانه ها و کارگاه ها مورد استفاده قرار گیرند هنوز نیاز به بررسی های بیشتری است. «فوجیو ماسوکا» در دهه 1980 حافظه فلش را برای اولین بار در کارخانه توشیبا اختراع کرد و گام تازه ای در دنیای دیجیتال برداشت. از آن زمان تاکنون، تمام تلفن های همراه، دوربین های دیجیتال و دستگاه های قابل حملی که امروزه محبوبیت جهانی پیدا کرده اند، از تراشه های حافظه های فلش استفاده می کنند. این ترانزیستورهای نقره ای که در اوایل دهه 1980 توسط «فوجیو ماسوکا» که در آن زمان یک مدیر میانی در کارخانه توشیبا بود، اختراع شد هم اکنون توانسته است بعد تازه ای را به دنیای دیجیتالی اضافه کنند.
در دنیای قبل از حافظه های فلش، بیشتر تراشه های حافظه ای تا زمانی که به یک منبع انرژی خارجی متصل بودند اطلاعات را ذخیره می کردند. این اطلاعات باید روی یک نوار مغناطیسی یا هارددیسک ذخیره می شد که این کار بسیار زمانبر بود و احتمال از بین رفتن اطلاعات نیز وجود داشت. هیچ کدام از آن فناوری ها از نظر ماسوکا ایده آل نبودند زیرا بازیابی اطلاعات از آنها بسیار کند صورت می گرفت و هر تکان یا ضربه می توانست بخشی از آن حافظه را از بین ببرد.
فناوری ماسوکا که در آن زمان EEPROM نام گذاری شده بود، راهکار بهتری را در مقابل افراد قرار می داد. این فناوری که قابلیت ذخیره سازی و پاک کردن اطلاعات را داشت، بسیار سریع تر از نوارهای مغناطیسی و هارددیسک ها عمل می کرد و انرژی کمتری را به کار می برد. این فناوری برای ذخیره سازی اطلاعات الکترون ها را جایگزین بخش های مکانیکی کرده بود و به همین خاطر احتمال شکستن و آسیب دیدگی در آن بسیار پایین بود. امروزه بازار حافظه های فلش با سرعت بالایی در حال رشد و پیشرفت است و شرکت توشیبا موفق شده پس از شرکت کره ای سامسونگ عنوان دومین تولیدکننده بزرگ حافظه های فلش در دنیا را به خود اختصاص دهد. برخی کارشناسان می گویند که در سال جاری ارزش بازار جهانی حافظه های فلش به 50 میلیارد دلار خواهد رسید. سامسونگ برای چندمین سال متوالی همچنان بزرگ ترین تولیدکننده حافظه های فلش در دنیا محسوب می شود و قابلیت های مختلفی را به آن افزوده است.

/ 0 نظر / 4 بازدید