کامپیوتر , کامپیوتر و بازهم کامپیوتر ...

چیزی را که نمی توانی بدست آوری فراموش کن و چیزی را که نمی توانی فراموش کنی بدست آور

وبلاگ دیگر من را در این آدرس ببینید
چقدر درمورد overclock میدانید؟ قسمت اول
ساعت ٩:٢٧ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٦ شهریور ۱۳۸٩  کلمات کلیدی: اورکلاک ، over clocking ، ارتقای سیستم ، boost system

مقدمه

خیلی از مردم ممکن است ندانند که اورکلاک دقیقا به چه مفهومیست. اما احتمالا در مورد آن شنیده اند. به زبان ساده، اورکلاک کردن به معنی این است که یکی از اجزای سازنده کامپیوتر، مانند پردازنده را با سرعتی بیش از سرعت معین شده توسط سازنده بکار بیندازید. هر جزئی که توسط یک کمپانی، مانند AMD و Intel، تولید شده، با سرعت های معینی مشخص شده است. کمانی ها پس از آزمایش مقدورات جزء، یک سرعت را برای آن تایید کرده اند. البته بیشتر اجزا را نمیتوان انتظار داشت که پرسرعت تر شوند. اورکلاک کردن یک قسمت فقط استفاده از پتانسیل باقیمانده ی یک کامپیوتر است که کمپانی مایل به استفاده از آن نبوده است، اما آن قسمت توانایی بیش از آن دارد.

چرا اورکلاک؟

اولین فایده این کار افزایش کارایی کامپیوتر بدون افزایش هزینه است. بشتر افرادی که سیستم خودشان را اورکلاک می کنند، یکی از این دو هدف را دارند : یا می خواهند سریعترین سیستم دسکتاپ را امتحان کنند یا می خواهند قدرت کامپیوتر خودشان را با داشتن بودجه ای اندک توسعه دهند. در بعضی موارد، افراد می توانند کارایی سیستمشان را تا 25% یاحتی بیشتر ارتقا دهند. برای مثال یک فرد ممکن است یک AMD 2500+ بخرد و با اورکلاکینگ محتاطانه، در آخر پردازنده ای داشته باشد که مانند یک AMD 3000+ عمل می کند...البته با یک قیمت بسیار پایین تر.

البته اورکلاک کردن زیانهایی را هم متحمل سیستم می کند. بزرگترین زیان، از دست دادن هرگونه گارانتی از طرف کمپانی سازنده است، چون آن قسمت دیگر با ویژگیهای مجاز کار نمی کند. اورکلاک کردن یک قسمت به حدود مجاز فشار وارد می کند و از آن تجاوز می کند. همچنین باعث کاهش طول عمر می شود و حتی بدتر، اگر به درستی اورکلاک انجام نشود، ممکن است آن جزء به طور کلی از کار بیفتد. به هین دلیل، تمام راهنماهای اورکلاکینگ که در اینترنت قابل دسترسی هستند، دارای هشدارهای سلب مسئولیتند.

 

 منبع  به زبان انگلیسی : http://compreviews.about.com/od/cpus/l/aaOverclock.htm