کامپیوتر , کامپیوتر و بازهم کامپیوتر ...

چیزی را که نمی توانی بدست آوری فراموش کن و چیزی را که نمی توانی فراموش کنی بدست آور

وبلاگ دیگر من را در این آدرس ببینید
گردش کتاب - کتابت را جا بگذار - book crossing
ساعت ٤:٥٦ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۳٠ شهریور ۱۳۸٩  کلمات کلیدی: گردش کتاب ، book crossing ، کتابخانه جهانی ، کتاب خوانی

سلام

من امروز از طرف یکی از دوستانم ایمیلی به دستم رسید. شاید کار زشتی باشه که من کپی-پیست کنم! خودم می‌دونم. ولی لطفا در ادامه مطلب عین این ایمیل را بخوانید. امیدوارم خوشتان بیاید :)

یایید به جای اینکه از مدل مو و لباس غربی‌ها تقلید کنیم، از سنت‌های پسندیده پیروی کنیم :)


 
چقدر درمورد overclock میدانید؟ قسمت سوم
ساعت ٥:٢٠ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٧ شهریور ۱۳۸٩  کلمات کلیدی: اورکلاک ، ولتاژها ، over clocking ، voltages

با سلام به همه دوستان و همراهان عزیز

در دو مطلب قبلی اورکلاکینگ، در مورد دلایل اورکلاک کردن و همچنین کمی در مورد سرعت Bus و Multiplier ها باهم صحبت کردیم. حالا می خواهیم گزینه مهم دیگری را درباره اورکلاک کردن بررسی کنیم.

 

ولتاژها

هر قسمتی از کامپیوتر، برای کار با ولتاژ معینی عملیاتش را درست انجام می دهد. در هنگام اورکلاک کردن، ممکن است سیگنال الکتریکی ممکن است تغییر کند، چون مدار تغییر میکند. اگر تنزل کافی باشد، می تواند باعث این شود که سیستم نامتعادل شود. وقتی سرعت Bus  یا ضریب بهم افزاینده را اورکلاک می کنید، امکان تداخل سیگنالها بیشتر است. برای مبارزه با این حالت، یکی از آن دو می تواند ولتاژ هسته CPU، حافظه یا باسِ AGP را افزایش دهد.

ولتاژ اضافه ای که می تواند روی پردازشگر اعمال شود، محدودیت هایی دارد. اگر ولتاژی بیش از آن مقدار وارد شود، مدارهای درون قطعات ممکن است خراب شوند. در مجموع این خیلی مشکل محسوب نمی شود، چون بیشتر مادربوردها تنظیمات ولتاژهای ممکن را محدود می کنند. مشکل شایعتر، گرم شدن بیش از حد است. هرچه ولتاژی که می رسد بیشتر باشد، خروجی گرمای پردازشگر بیشتر می شود.

در قسمت بعدی در مورد گرم شدن بیش از حد صحبت خواهیم کرد. با MagicHards همراه باشید.

 


 
چقدر درمورد overclock میدانید؟ قسمت دوم
ساعت ٥:۱۳ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٩ شهریور ۱۳۸٩  کلمات کلیدی: اورکلاک ، ارتقای سیستم ، سخت افزار ، over clocking

در قسمت قبلی یک مقدمه و دلیل اورکلاکینگ را بررسی کردیم. اینک به بقیه جنبه های این کار می پردازیم:

سرعت Bus و ضریب بهم افزاینده

برای اینکه متوجه اورکلاک کردن پردازشگر یک کامپیوتر شویم، مهم است بدانیم که سرعت پردازشگر چگونه محاسبه می شود. همه ی پردازشگرها بر اساس 2عامل مشترک مشخص بنا شده اند : سرعت Bus و تقویت کننده ها.

سرعت Bus ،اندازه سیکل ساعت هسته است که پردازشگر با آیتم هایی مانند حافظه و چیپ ست مبادله می کند. این معمولا در مقیاس اندازه گیری مگاهرتز بیان می شود، بسته به تعداد سیکلها در ثانیه که در ان اجرا می شود. مشکل اینجاست که اصطلاح Bus خیلی وقتها برای جنبه های مختلف کامپیوتر بکار برده می شود و احتمالا از میزانی که کاربر انتظار دارد، کمتر است. برای مثال یک پردازشگر AMD XP 3200+ یک حافظه 400 MHz DDR استفاده می کند، ولی در واقع از یک فرانت باس 200MHz استفاده می کند که ساعتش دوبرابر شده تا از آن 400MHz DDR استفاده کند! به همین نحو، پردازشگر Pentium 4 C یک باس فرانت ساید 800MHz دارد. ولی آن دقیقا یک باس quad pumped 200 مگاهرتزی است.

ضریب بهم افزاینده،  مضربی است که پردازشگر در مقایسه با سرعت Bus کار خواهد کرد. این شماره واقعی سیکل های پردازش است که در آن کار خواهد کرد- البته در یک سیکل ساعت سرعت bus. درنتیجه، ی پردازشگر Pentium 4 2.4GHz "B" بر این اساس است:

133 MHz x 18 multiplier = 2394MHz or 2.4 GHz

هنگام اوکلاک کردن یک پردازشگر، این دو، عواملی هستند که برای تحت تاثیر قرار دادن کارایی استفاده می شوند. افزایش سرعت Bus بیشترین ضربه را خواهد زد، از آنجایی که عواملی چون سرعت حافظه (اگر به طور همزمان عمل کند) را همانند سرعت پردازشگر افزایش می دهد. ضریب بهم افزاینده، ضربه کمتری نسبت به سرعت Bus دارد، ولی میتواند تنظیم سخت تری داشته باشد.

بیایید نگاهی به مثال سه پردازشگر AMD بیندازیم:

CPU Model

Multiplier

Bus Speed

CPU Clock Speed

Athlon XP 2500+

11x

166 MHz

1.83 GHz

Athlon XP 2800+

12.5x

166 MHz

2.08 GHz

Athlon XP 3000+

13x

166 MHz

2.17 GHz

Athlon XP 3200+

11x

200 MHz

2.20 GHz

سپس بیایید نگاهی به دو مثال اورکلاکینگ XP2500+ بیندازیم تا ببینیم اندازه سرعت ساعت چه مقدار می تواند تفاوت پیدا کند؛با تغییر سرعت Bus یا ضریب بهم افزاینده:

CPU Model

Overclock Factor

Multiplier

Bus Speed

CPU Clock

Athlon XP 2500+

Bus Increase

11x

(166 + 34) MHz

2.20 GHz

Athlon XP 2500 +

Multiplier Increase

(11+2)x

166 MHz

2.17 GHz

در مثال بالا ، ما دو تغییر اعمال کرده ایم، نتیجه این بود که پردازشگر مذکور می تواند با سرعتی معادل یک 3200+ یا 3000+ کار کند. البته لزوما این سرعت ها روی هر Athlon XP 2500+ ممکن نیستند. بعلاوه، عوامل زیاد دیگری باید در نظر گرفته شوند  تا به این سرعت ها برسیم.
به دلیل اینکه اورکلاکینگ در حال تبدیل شدن به یک مشکل از سوی معامله گران بی مرامی که پردازشگرهای با سرعت مجاز پایینتر را اورکلاک می کردند و به قیمت بیشتری می فروختند میشد، سازنده ها شروع کردند به اعمال قفل های سخت افزاری تا اورکلاک کردن را سخت تر کنند. معمول ترین روش، قفل کردن ساعت است. سازنده ها ردپاهای روی چیپها را طوری اصلاح کردند که فقط در ضریب خاصی کار کند. این هنوز می تواند از طریق اصلاح و تغییر پردازشگر، مغلوب شود، البته به طور خیلی سخت تر.   

منتظر بقیه این مطلب نیز باشد! روز خوش! 


 
چرا این اسم؟ مثلا چرا موگل نه ... گوگل آره؟
ساعت ٤:۳٩ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٩ شهریور ۱۳۸٩  کلمات کلیدی: گوگل ، اسم گزاری ، شرکت های بزرگ ، نام کمپانی های بزرگ

احتمالا همه حداقل یکبار به این موضوع فکر کرده اند که چرا اسامی خاصی برای شرکت ها انتخاب شده اند. جالب اینجاست که تقریبا همه ی آنها تاریخچه انتخاب اسم جالب و بعضا هیجان انگیزی دارند.

پس ادامه مطلب را از دست ندهید...


 
چقدر درمورد overclock میدانید؟ قسمت اول
ساعت ٩:٢٧ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٦ شهریور ۱۳۸٩  کلمات کلیدی: اورکلاک ، over clocking ، ارتقای سیستم ، boost system

مقدمه

خیلی از مردم ممکن است ندانند که اورکلاک دقیقا به چه مفهومیست. اما احتمالا در مورد آن شنیده اند. به زبان ساده، اورکلاک کردن به معنی این است که یکی از اجزای سازنده کامپیوتر، مانند پردازنده را با سرعتی بیش از سرعت معین شده توسط سازنده بکار بیندازید. هر جزئی که توسط یک کمپانی، مانند AMD و Intel، تولید شده، با سرعت های معینی مشخص شده است. کمانی ها پس از آزمایش مقدورات جزء، یک سرعت را برای آن تایید کرده اند. البته بیشتر اجزا را نمیتوان انتظار داشت که پرسرعت تر شوند. اورکلاک کردن یک قسمت فقط استفاده از پتانسیل باقیمانده ی یک کامپیوتر است که کمپانی مایل به استفاده از آن نبوده است، اما آن قسمت توانایی بیش از آن دارد.

چرا اورکلاک؟

اولین فایده این کار افزایش کارایی کامپیوتر بدون افزایش هزینه است. بشتر افرادی که سیستم خودشان را اورکلاک می کنند، یکی از این دو هدف را دارند : یا می خواهند سریعترین سیستم دسکتاپ را امتحان کنند یا می خواهند قدرت کامپیوتر خودشان را با داشتن بودجه ای اندک توسعه دهند. در بعضی موارد، افراد می توانند کارایی سیستمشان را تا 25% یاحتی بیشتر ارتقا دهند. برای مثال یک فرد ممکن است یک AMD 2500+ بخرد و با اورکلاکینگ محتاطانه، در آخر پردازنده ای داشته باشد که مانند یک AMD 3000+ عمل می کند...البته با یک قیمت بسیار پایین تر.

البته اورکلاک کردن زیانهایی را هم متحمل سیستم می کند. بزرگترین زیان، از دست دادن هرگونه گارانتی از طرف کمپانی سازنده است، چون آن قسمت دیگر با ویژگیهای مجاز کار نمی کند. اورکلاک کردن یک قسمت به حدود مجاز فشار وارد می کند و از آن تجاوز می کند. همچنین باعث کاهش طول عمر می شود و حتی بدتر، اگر به درستی اورکلاک انجام نشود، ممکن است آن جزء به طور کلی از کار بیفتد. به هین دلیل، تمام راهنماهای اورکلاکینگ که در اینترنت قابل دسترسی هستند، دارای هشدارهای سلب مسئولیتند.

 

 منبع  به زبان انگلیسی : http://compreviews.about.com/od/cpus/l/aaOverclock.htm

 


 
جستجوگر ملی "یا حق"؟!
ساعت ۱٠:٠۱ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٥ شهریور ۱۳۸٩  کلمات کلیدی: یاحق ، موتور جستجوگر ملی ، اینترنت ، جستجو در اینترنت

احتمالا شماهم مثل من در مورد این جستجوگر ملی که قرار است مخصوص ایرانیان باشد، شنیده اید. پس در ادامه مطلب مرا همراهی کنید تا خبر را به نقل از خبرگزاری مهر بخوانید.


 
10 آنتی ویروس برتر دنیا در سال 2010
ساعت ٩:٠۱ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٥ شهریور ۱۳۸٩  کلمات کلیدی: آنتی ویروس ، اینترنت ، امنیت ، top ten anti virus

سلام

همیشه ما دنبال بهترین ابزار هستیم تا زندگی خودمون رو ارتقا بدیم. آنتی ویروس ها هم که جای خود دارند! به همین دلیل تصمیم گرفتم امشب ١٠آنتی ویروس برتر جهان رو در همین سال معرفی کنم. البته به یاد داشته باشید که بهترین آنتی ویروس شاید با سیستم شما سازگار نباشه و باعث کندی اون بشه. الان من تنها درصدد "معرفی قویترینها" هستم....


 
خبر داغ از توشیبا!
ساعت ۱:٥٧ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۸ شهریور ۱۳۸٩  کلمات کلیدی: توشیبا ، تلویزیون سه بعدی ، تکنولوژی ، فناوری

سلام!

الان بازار این تلویزیون های سه بعدی خیلی داغ شده!

توشیبا هم از این فرصت استفاده کرده و ابتکار به خرج داده و قول داده تا آخر سال ٢٠١٠ تلویزیون های سه بعدی به بازار ارائه بده که برای سه بعدی دیدن آن نیازی به عینک ندارید! این خیلی خوبه و در ضمن تکنولوژی جدید توشیبا امکان این رو به شما میده که از زوایای متعددی بتونید به تماشای تلویزیون مشغول شید و البته به چشمانتون هم آسیبی نرسه.

پیش بینی شده که بازار رو حسابی در دست بگیره، چون از دست عینک های مخصوص خلاص شده این تلویزیون.

خب شما خودتون باشید، نمیرید بدون عینکشو بخرید؟ ;)